Day: May 19, 2010

Csakazértse?

Nem akarok tucatember lenni. A vasútállomáson bemondják, hogy amennyiben a következő gyorsra vár a kedves utas, a fehér háromszög jelzésnél, amennyiben a személyre, a kör jelzésnél szíveskedjenek kettesével sorakozni. Én pedig akkor fölállok a padról, végigsétálok a sárga vonal “rossz” oldalán (értsd, úristen, mindjárt beesik a vágányra a felelőtlen külföldi! vagy nem) aztán amikor beáll a vonat, valahogy felszállok. És nem arról van szó, hogy Japán szűk, és százharminc-negyven millióan lakják, úgyhogy kellenek a szabályok, mert Tokióban, ahol egy állomáson bármely időpillanatban van annyi ember, mint itt Hikonében egy év alatt összesen, és ugyan sorakoztak, de legalább nem szólítottak föl rá. Mert amíg az emberek csinálják, hadd csinálják, csak tőlem ne várják el. Biztos lesznek súlyos társadalmi problémáim ezzel a mentalitással, de köszönöm, az elmúlt húsz és fél évben (de rossz leírni) azért megvoltam vele.

Néha megijedek, hogy én is olyan kiállhatatlan ember vagyok/leszek, mint.

Amikor mondom, hogy nekem nem kellenek a tucattermékek, akkor is erről van szó. Amíg van alternatíva, nem akarok ugyanolyan telefonnal, mp3 lejátszóval, cipővel, karórával, hajzattal rohangálni, mint a fejlett társadalmak milliárdnyi embere. Egyszerűen taszít a tömegdivat, de sokszor nem érzem, hogy az alternatívák bármivel is jobbak lennének. Ahhoz meg nem vagyok elég elszánt, hogy mindent magamnak csináljak… Sajnos (?) az a kor már pár ezer éve letűnt.


Internetről

Évekig képzeltem azt, hogy én majd megélek valaha is abból, hogy webfejlesztek. Egyszer majd lehet, természetesen változatlanul, ha megkér valaki, össze tudok rakni egy php-mysql-(x)html-css-javascript oldalt különösebb nehézségek nélkül, kisebb erőfeszítések árán még akár valami normálisabb kinézet is sikerül… De valahogy nem volt továbblépés. Biztos én se veszem komolyan, végül is évek óta képtelen vagyok akár csak a blog motorját végre normálisan befejezni. (Igaz, most minden eddiginél közelebb kerül hozzá.) Arra akarok kilyukadni, hogy ugyan mostanában nem elsősorban webfejlesztő vagyok, azért még talán képben vagyok valamennyire, ha erről van szó. (Néha magam is meglepődök, milyen jól sikerül keresőbarátra megfogalmazni adott bejegyzéseket…)

Tehát van egyszer az, hogy valaki privát blogot ír, vagy rejtegeti a twitterét, hasonlók, és ezt nem értem. Nyilván túl sokat okoskodtam kölyökkoromban, azért mondogatták annyit, hogy indulj ki magadból, de a lényeg, hogy bejött. Nekem a neten publikus mindenem, semmi nincs elrejtve (kivéve a fejlesztés alatt álló új blogmotort, mert biztosan sebezhető és nem hiányzik hogy széthackeljék belőle a szervert). Ha valamit titokban akarok tartani, akkor azt nem rakom ki a netre. Van egy jó kis füzetem, abba gyűltek, és gyűlhetnek az ilyen írások. És pláne nagyon zavar, ha valaki csak elejtett félmondatokkal jelzi, hogy igen, van blogja/twittere/hasonlója, de nem köti az orromra. Akkor fogd be.

A másik pedig, hogy mintha lelassult volna az internet fejlődése. Emlékszem, amikor először érkeztem a netre, jó tíz éve, milyen weboldalak voltak “jók”, mi volt a minőségi és hogy működtek. Lehet, hogy csak pont egy robbanás idején értem a sodorba, de mintha az XHTML1.1+CSS2.1-el megállt volna az internetes világ. Előbbi 2001-től W3C ajánlás, utóbbi még mindig csak ajánlás javaslat. Tehát az elmúlt tíz évben semmit nem fejlődött nagyjából az internet leírónyelve, csak több lett benne a JavaScript, mert az tényleg robbant. Valahogy öt évre visszanézve nem érzem, hogy annyit változott volna a világ, ugyanez az az előtti öt évre. De 1995-2000-ig mi zajlott? Létrejött az internet, ahogy ma ismerjük, nagyjából. Megjegyzem, a CSS3 2001 óta készül. Komolyan tíz évbe telik? Hol a lendület?